kezdőlap / Belföld / Közélet / A gyermekmunka új formája vagy korai karrierkezdés?
2025. március 12. szerda 08:55
A gyermekmunka új formája vagy korai karrierkezdés?

Szakértői vélemények a kidfluenszerekről

A Médiamítoszok beszélgetéssorozat legutóbbi eseményén a kidfluenszerek, vagyis a gyermekinfluenszerek szerepe került terítékre. A szakértők – médiakutatók, pedagógusok és digitális gyermekvédelmi szakemberek – egyetértettek abban, hogy a jelenség komoly etikai és jogi kérdéseket vet fel.

Digitális jelenlét és szülői felelősség

A beszélgetés során felmerült, hogy sok gyermek már születése előtt digitális nyomot hagy, hiszen a szülők előszeretettel osztanak meg ultrahang- és babaképeket. A szakértők hangsúlyozták, hogy a gyermekeknek joguk van a magánélethez, és a szülők felelőssége, hogy megvédjék őket az internet visszaéléseitől.

Munka vagy játék?

A kidfluenszerek sok esetben szórakozásként kezdik az online tartalomgyártást, de a sikerrel együtt munkává válhat. Forgács Mariann közösségimédia-szakértő szerint a szülők kulcsszerepet játszanak ebben: gyakran ők irányítják a gyermekek tevékenységét, ami munkamegosztáshoz hasonlító rendszert alakíthat ki a családon belül. Aczél Petra moderátor megfogalmazta a kérdést: a kidfluenszer inkább gyerekszínészhez, sportolóhoz vagy gyerekmunkáshoz hasonlítható?

Jogszabályi és pszichológiai hatások

A beszélgetés résztvevői kiemelték, hogy egyes országokban – például Franciaországban vagy az Egyesült Államokban – már léteznek jogszabályok a gyermekinfluenszerek védelmére. Magyarországon egyelőre nincs egyértelmű szabályozás, ami aggályokat vet fel a bevételek és a gyermekek jogainak kezelése kapcsán. Gaskóné Nagy Erika digitális gyermekvédelmi szakértő arra figyelmeztetett, hogy az állandó szereplés pszichés terhet róhat a gyermekekre, akik így már fiatalon teljesítménykényszert élhetnek meg.

Kiút a szabályozásban és a tudatosságban

A szakértők szerint a kidfluenszerkedés szabályozása elkerülhetetlen. Egyesek a szülői felelősséget hangsúlyozzák, mások a közösségi média platformok szigorúbb ellenőrzését sürgetik. Abban viszont minden résztvevő egyetértett, hogy a gyermekek digitális jelenlétének tudatos kezelése, a szülői edukáció és a megfelelő jogi környezet kialakítása kulcsfontosságú a jelenség hosszú távú hatásainak mérséklésében.

A Médiamítoszok beszélgetéssorozat áprilisban folytatódik, újabb aktuális médiatémákkal a középpontban.

Forrás: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság

West Pannon Audiovizuális Klaszter